Україна і світ

Хто доклав руку до скандальної норми Антикорсуду, яка обурила громадських активістів

Топ-корупціонери зможуть уникнути покарання. А все – через несподіване положення закону про антикорупційний суд. Після публікації остаточного тексту громадські активісти знайшли тезу, яка, по-перше, суперечить висновкам Венеційської комісії, а по-друге – дозволить чиновникам, справи проти яких НАБУ та САП вже передали до суду, змінити собі вирок.

Закон про Вищий антикорупційний суд тільки набув чинності, а громадські активісти вже знайшли в тексті “сюрпризи”. У перехідних положеннях закону несподівано змінили норму про апеляцію. 

У першому читанні було так: якщо справу проти топ-посадовця розглядали у звичайному районному суді, а до винесення вироку був створений Антикорупційний, то апеляцію мали б подавати до апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. У фінальному варіанті вирішили у тій самій ситуації апеляцію розглядати у суді загальної юрисдикції. 

Ми попереджали, що маніпуляції будуть за межами вимог Венеційської комісії, за межами безумовного права вето, які є в законі. Але такі по дріб’язку маніпуляції, як ви бачите, потім випливають в тексті закону,
– прокоментував народний депутат від “Народного фронту” Леонід Ємець. 

У профільному комітеті спочатку намагалися виправдатися: мовляв, це була вимога Венеційської комісії. Але там від скандальної норми відхрестилися – нічого такого від українського парламенту Венеційська комісія не вимагала. Тож, найімовірніше, в профільному комітеті банально не помітили цю поправку. Адже остаточний варіант законопроекту депутати отримали лише за годину до голосування. Тож для детального ознайомлення в них було обмаль часу. А норма прописана у перехідних положеннях.

Звісно, мало хто звертав увагу на перехідні положення, на ті, фактично, технічні речі. І в цих технічних речах справді був змінений текст першого читання,
– зазначив виконавчий директор Transparency International Ярослав Юрчишин. 

В Антикорупційному бюро вже вимагають перегляду норми про апеляцію. Адже впевнені, що тепер топ-посадовці зможуть уникнути покарання. Бо існує вірогідність, що зараз почнеться пришвидшення розгляду справи і корупціонери виграватимуть справу в апеляційних судах.

“У нас є інформація, що деякі фігуранти святкували цю норму. Сподіваюсь, що свято буде не довгим”, – сказав директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник. 

Виконавчий директор Transparency International Ярослав Юрчишин каже, що до цієї скандальної зміни доклали руку депутати, проти яких НАБУ та САП вже розслідує справи.

І Мартиненко, і Розенблат, і Насіров достатньо впливові і мають достатньо багато людей в парламенті, навколо парламенту, які могли в їхніх інтересах спричинити появу цієї правки,
– вважає Юрчишин. 

Але норму можна прибрати, вважає директор Transparency International. І група депутатів вже готує відповідні зміни до закону. Якщо ж нардепи не зможуть виконати “роботу над помилками”, то Україна знову може залишитися без фінансової підтримки міжнародних партнерів.

Джерело Телеканал новини «24»
14.06.2018
ПОДІЛИТИСЬ НОВИНОЮ: