Місто і регіон

Три роки АТО. Як починалась війна на Донбасі | Ніжин

 За три роки АТО загинуло понад 2,5 тисяч українських військових, 1,7 млн українців стали переселенцями, у полоні досі перебувають 126 людей. І це лише офіційні дані…
За три роки АТО загинуло понад 2,5 тисяч українських військових, 1,7 млн українців стали переселенцями, у полоні досі перебувають 126 людей

Три роки тому російські військові та проросійські бойовики перейшли до прямих військових дій на Донбасі. У відповідь 14 квітня 2014 року виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов підписав указ про початок антитерористичної операції (АТО) у східних областях.

Сьогодні багато хто критикує його за це рішення. З боку патріотів чути звинувачення на кшталт “Чому АТО, а не війна?” Натомість проросійська публіка нарекла Турчинова “кривавим пастором” і торочить про “війну проти власного народу”.

Сам Турчинов сьогодні пояснює, що три роки тому відмовився від ідеї ввести воєнний стан тому, що хотів провести президентські вибори. А на час дії воєнного стану будь-які вибори скасовуються. Обрання нового президента вибивало з рук Кремля козир, який би дозволив ввести війська на прохання “легітимного” Януковича.

Як починалося АТО

За точку відліку як правило беруть зіткнення СБУ із російськими військовими в Слов’янську. 12 квітня “зелені чоловічки” захопили будівлю міського відділку міліції. Зброю звідти роздали місцевим відморозкам, які виявили бажання приєднатися до “самооборони”.

До міста відправили загін СБУ “Альфа”. На в’їзді в Слов’янськ “альфівці” зупинились, щоб поспілкуватися з місцевими жителями та з’ясувати обстановку. Невдовзі їх обстріляли з автоматів.

Як з’ясувалося пізніше, діяла група російського спецназу під командуванням Ігоря Гіркіна (Стрєлкова). У тому бою загинув капітан з Центру спецоперацій при СБУ Геннадій Біличенко. Ще двоє офіцерів були поранені. Як сьогодні відзначає Турчинов, стало зрозуміло, що спецслужб уже недостатньо – потрібно задіювати армію.

 “Російська весна”

Події у Слов’янську були лише епізодом, хоч і дуже красномовним. Адже Біличенко по суті став першим військовим офіцером, який загинув від рук російських військових та їхніх місцевих посіпак.

Після окупації Криму росіяни почали реалізовувати активну фазу “російської весни” на сході. Сепаратистські мітинги з російськими прапорами та георгіївськими стрічками проходили в багатьох містах Сходу та Півдня України.

6 квітня ці мітинги завершились синхронним захопленням будівель обладміністрацій у Харкові та Донецьку, а також будівлі управління СБУ в Луганську. Того ж дня було проголошено створення так званої “Донецької народної республіки”, а наступного – “Харківської народної республіки”.

Адміністрацію в Харкові міліція звільнила вже ввечері 7 квітня. Але будівлі в Донецьку та Луганську лишалися захопленими.

Паралельно із подіями в Слов’янську почались захоплення відділків міліції та адміністративних будівель у Краматорську, Горлівці, Костянтинівці, Червоному Лимані (зараз Лиман) та Артемівську (зараз Бахмут), Красноармійську (зараз Покровськ).

Джерело: Нежатин

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close