Місто і регіон

Що буде з українцями, які не заробили 35 років стажу після реформи | Ніжин

Про те, які умови необхідно виконати для виходу на пенсію, варто дізнатисязаздалегідь

Верховна Рада розгляне законопроекти про пенсійну реформу на початку осені. Умеморандумі з МВФ українська влада взяла на себе зобов’язання до кінця травняприйняти необхідні для реформи закони, проте виконати цю вимогу не встигли. У томучислі з цієї причини черговий кредитний транш з червня-липня перенесли  на осінь. Якщодокумент ухвалять, вже з наступного року українці виходитимуть на пенсію за новими правилами. Сайт “Сегодня” розібрався, який стаж потрібен буде українцям дляотримання пенсії після реформи і що робити, якщо не встигли накопичити стаж.

Українці будуть виходити на пенсію в 60, 63 і 65 років

Пенсійний вік в Україні, незважаючи на вимогу МВФ, переглядати не стали. Як і раніше,більшість українців будуть виходити на “заслужений відпочинок” в 60 років. Правда,вимоги для виходу на пенсію “вчасно” посилять. У наступному році знадобиться якмінімум 25 років стажу. З кожним роком необхідний стаж будуть збільшувати на 12 місяців.Так, для того, щоб вийти на пенсію в 60 років 2028 року знадобиться вже 35 років стажу.

Тим, хто не зможе виконати цю вимогу, доведеться працювати до 63 або до 65 років.Таким чином, уряд пропонує збільшити ефективний пенсійний вік, не змінюючи при цьомуцифру “60”, пояснює старший науковий співробітник Інституту демографії Лідія Ткаченко.

Вимоги для виходу на пенсію в 63 роки також буде збільшувати на 12 місяців щорічно. Унаступному році для виходу на пенсію в 63 знадобиться як мінімум 15 повних років стажу.Але вже через 10 років в цьому віці на “заслужений відпочинок” виходитимуть українці зістажем від 25 до 35 років.

У той же час мінімальний стаж для отримання пенсії в 65, згідно з документом,переглядати не будуть. Українці мають право на пенсію в цьому віці за умови наявності хоча б 15 років стажу.

Повноцінно ці нововведення запрацюють тільки в 2021 році. З наступного року і до кінця 2020 законопроект передбачає державну допомогу українцям, які досягли 60 років вперіод з 2018 по 2021 рік і при цьому мають менше необхідного стажу. Згідно із закономвони повинні чекати пенсію до 63 або 65 років, але ці кілька років вони можуть отримуватидопомогу від держави.

“Правда, тут теж є ризики, і багато що залежить від того, як поведе себе Пенсійний фонд (ПФ). Наприклад, комусь пощастило народитися другого січня і йому в 2018 році виповниться 60 років, але йому далеко до 25 років стажу, є тільки 15. Припустимо, людина прийде в ПФ оформляти пенсію, а їй у відповідь: “Вибачте, у нас нові правила і щоб піти на пенсію в 60, потрібно 25 років стажу, а у вас тільки 15, ви такого права не маєте. Якщо людина сама недостатньо розбирається, то може подумати, що її взагалі всього позбавили. ПФ повинен розробити детальні інструкції для своїх співробітників, як вони повинні діяти, щоб люди не залишилися без нічого”, – зазначає Лідія Ткаченко.

Якщо не набереться і 15 років стажу, пенсія не призначена. Замість цього державагарантує соціальну допомогу. Якщо державна допомога нижче прожиткового мінімуму длянепрацездатних, українці мають право звернутися до органів соціального захисту танаписати заяву на доплату.

Пощастило тим, хто закінчив ВНЗ до 2004 року

Пенсійний фонд проводить персоніфікований облік пенсіонерів з 2000 року. З цьогомоменту ПФ уважніше стежить за соціальними внесками. Крім того, з 2004 року до страхового стажу перестали враховувати час навчання у вищих навчальних закладах.Наприклад, українець, який закінчив вуз в 2010-му, для отримання пенсії в 60 роківповинен працювати 35 років. А ті, хто закінчив вуз, наприклад, в 2003-му, можутьотримати пенсію в 60 років, пропрацювавши 30 років (ще п’ять років зарахують до стажуза час, проведений в вузі).

Ще одне важливе нововведення – стаж можна буде купити. Раніше міністр соцполітики припускав, що пенсійною реформою передбачать покупку до п’яти років стажу, однак після цю норму переглянули. На даний момент в законопроекті йдеться про те, що українці зможуть купити як мінімум два роки стажу. Щоб порахувати, скільки це коштує, потрібно визначити мінімальну суму соціального внеску = мінімальна зарплата × 22%. Зараз це 704 гривні. Щоб дізнатися вартість одного року, потрібно суму мінімального внеску помножити на 24, а два роки обійдуться в 42 мінімальних внески. На даний момент перший рік купленого стажу коштує 16 896 гривень, а два роки – 29 568 гривень.

Если есть всего 13 лет стажа, покупка двух лет позволит претендовать на минимальную пенсию в 65 лет. Кроме того, от стажа зависит размер пенсии. Например, если бы пенсионная реформа действовала уже сегодня, при зарплате в 10 тысяч гривен (примерно в полтора раза выше средней по стране) и 30 годах стажа можно было бы претендовать на пенсию в 1694 гривни, а при 32 лет стажа – на 1806 гривен.

Отметим, как говорится в правительственной презентации пенсионной реформы, через 10 лет на пенсию в 60 будет выходить только половина украинцев.
Как поясняет премьер-министр Владимир Гройсман, это позволит создать более “справедливые условия”: чем меньше работал – тем позже на пенсию.

“Не надо забрать у одного пенсионера, который всю жизнь работал, и отдать другому, который не работал. Если по здоровью – есть пенсия по инвалидности. Но если человек бездельничал, не хотела работать или занимался скрытой работой, конечно, он не может быть в таких же условиях. Мы действуем в интересах человека труда”, – заявил премьер на парламентских слушаниях.

О том, как изменится размер пенсии после реформы, можно прочитать здесь. Также сайт “Сегодня” писал о том, как накопить на пенсию самому

 

Джерело: Нежатин
16.07.2017

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close

Adblock виявлено

Будь ласка, розгляньте підтримку нас, вимкнувши блокування реклами, адже за рахунок реклами ми підтримуємо наш сайт. Дякуємо!