Україна і світ

Що це було. Експерт пояснив, як схема “Роттердам+” збагачує Ахметова та грабує українців

Чому українці змушені споживати неякісне вугілля та сплачувати чужі борги – у програмі “Що це було” розповів голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус.

Про різницю в ціні на електроенергію для іноземних компаній та українців

– Україна споживає тільки 15% антрацитового вугілля, решта – це наше, українське вугілля марки “Г”. ДТЕК його не може експортувати, адже воно низької екологічної якості. Що з цим роблять компанії Ахметова? Спалюють це вугілля на своїх теплоелектростанціях і експортують закордон вже готову електроенергію! А викиди – всі залишаються тут. І таким чином продають на експорт електроенергію дешевше, ніж на українському енергоринку. Ми допомагаємо угорській економіці і угорському бізнесу, наприклад. Але крім цього, ми допомагаємо Ахметову отримувати надприбутки.

Це несправедливо. Якщо вже в нас тарифи виросли – а вони виросли і для населення, і для бізнесу – і якщо ми платимо за ціною, сформованою формулою “Роттердам+”, то вже хоча б якість мали наближати до європейської. А насправді все відбувається навпаки. Вугілля почали завозити ще гіршої екологічної якості,
– наголосив Андрій Герус.

– Закупівлі у державних шахт призупинили, тож у них виникли проблеми, адже вони не мали куди продавати вугілля. І завезли три судна із США, показавши “дороге американське вугілля”, яке насправді просто неліквідне. Скажімо, у Європі таке вугілля палить лише одна станція, яка має спеціальну технологію для очищення вугілля від сірки.

Чому українці переплатили Ахметову майже 35 мільярдів гривень

“Напередодні директор НАБУ Артем Ситник прокоментував збитки, які вдалося підрахувати експертам, які аналізували цю формулу”, – повідомив Андрій Герус.

Фахівці подали звіт, що цей тариф, на базі “Роттердам+”, був безпідставно застосований. Сума з незаконно отриманих коштів щодо цієї необґрунтовано застосовуваної формули складає 15 мільярдів гривень. Але для того, щоб відкрити цю справу потрібно провести експертизу. Наразі ми це обговорюємо,
– сказав Ситник.

“Проте реальна переплата за 2,5 роки дії формули “Роттердам+” склала вже майже 35 мільярдів гривень. Очевидно, що НАБУ підрахувало цю суму за якийсь певний період. Швидше за все, що за один рік”, – підсумував голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус.

Більше – дивіться у програмі.

Джерело Телеканал новини «24»
10.10.2018
ПОДІЛИТИСЬ НОВИНОЮ: