Місто і регіон

Потвора з Липового Рогу, що на Ніжинщині | Ніжин

У сучасній Україні важко знайти село, мешканці якого нічого б не знали про тамтешніх відьом, чаклунські хати та їх неймовірні магічні викрутаси. За вікном ХХІ століття, але кожне село переповнено небувальщинами про різноманітні підклади, закрутки на зернових колосках, зурочення, родинні прокляття, пророкування майбутнього тощо. Людям з великих міст ці прояви надприродних явищ здаються чимось далеким, схожим на дитячі казки. Втім, для селян відьомство є таким же реальним, як те що завтра настане новий день, чи у грудні прийде зима. Відьомство є складовою їхнього життя, силою, з якою варто рахуватися. І все це у наш час комп’ютерних технологій. А уявіть, тільки, яку роль відігравало відьомство у житті сіл Ніжинщини у часи козацтва, тобто у XVII – XVIII століттях.

Історичні джерела донесли до нас відомості про знану на весь Ніжинський козацький полк відьму-потвору з села Липів Ріг Михайлиху Коржиху. Термін потвора у даному випадку використовується не як означення бридкої істоти, а як усталений у козацькі часи різновид відьомства. Потворництво – методика пророкування (творіння) майбутнього. Жінок, які займалися цим ремеслом ще з часів бога Перуна, називали потворами. Силу бачити, а головне впливати на майбутнє, потвори черпали від сил головної жіночої богині Мокоші. Після прийняття Київською Руссю християнства у 988 р. православна церква почала боротьбу з потворами, оскільки вони були пов’язані з язичницькими богами слов’ян. Втім, потворництво вціліло і дійшло до поч. XVIIIст., часу життя Михайлихи Коржихи.

Справжнє ім’я липіврізької потвори назавжди залишилося у темряві минулого. Збереглося лише прізвисько, яке односельчани дали потворі – Михайлиха Коржиха, що походить від імені та прізвища її чоловіка козака Ніжинського полку Михайла Коржа.

Пророцтва на майбутнє та здатність впливати на поведінку інших людей рознесли славу про Михайлиху по всьому Ніжинському полку. Неодноразово до липіврізької потвори приїздили знатні ніжинки, які прагнули за допомогою відьми вирішити свої проблеми. Так, у 1719 р. дружина заможного містянина з Ніжина Кузьмовича (ім’я невідомо) відрядила свою служницю МарчихуШколівнурозшукати у селі Липів Ріг відьму Михайлиху Коржиху, щоб та допомогла їй позиватися з ніжинським війтом (ЦДІАК України, ф. 51, оп. 3, спр. 393, арк. 1-4). Михайлиха радо взялася допомогти, запевнивши, що зробить усе можливе і необхідне, тому нетреба більше нікого шукати.Потвора пообіцяла знатній ніжинці, що вплине на майбутні дії війта. Вона виконала цікавий магічний ритуал: до будинку війта було принесено землю з могили та зерна коноплі. Промовляючи незрозумілі оточуючим заклинання, Михайлиха дістала замок і замкнула його ключем. Як наслідок, ніжинський війт мав у майбутньому мовчати під час судового засідання – тобто тримати рота на замку. Чи сталося так у найближчому майбутньому, нам невідомо. Історичні джерела не зберегли нам відповідь на це запитання. Так само потонули в Леті й відомості про інші магічні діяння потвори з Липового Рогу Михайлихи Коржихи.

Беззаперечним є лише той факт, що всі без винятку мешканці Ніжинського козацького полку у XVII – XVIII ст. активно вірили у силу відьом, свідченням чого є низка справ Центрального державного історичного архіву м. Києва. Чого варта тільки справа, датована 1777 р., коли ледь не у всіх сотенних містечках полку люди ніжинського полковника шукали та затримували відьомі чарівників, які залякували населення. У містечках Ніжинського полку було затримано близько десяти людей. Чи мали ці люди якусь надприродну силу? Чи можливо бездонний страх перед чимось невідомим так впливав на поведінку населення? Однозначно щось стверджувати ми не можемо і немаємо права. Залишимо перед кожним читачем право вибору: вірити в надприродні можливості людей чи ні.

Роман Желєзко – науковий співробітник

Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського.

всі новини міста Ніжин та регіону

всі новини Україна і світ

Джерело: Нежатин
06.06.2017

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Facebook