Місто і регіон

Понеділок починається… в суботу: Науковці розповіли, чому понеділок вважається найважчим днем тижня | Ніжин

Британські дослідники провели експеримент за участю 5 тисяч працівників, і виявилося, що в понеділок продуктивність персоналу найгірша — вона зберігається лише упродовж 3,5 години.

Вчені дійшли висновку, що люди зазвичай почуваються нещасними у понеділок саме тому, що вони незадоволені результатами своєї роботи. Тому понеділок є найбільш недолюбленим днем тижня, пише газета Експрес.

– Більшість досліджуваних взагалі не усміхаються на початку тижня до обідньої перерви. Тож вислів “Понеділок — день важкий” — це стереотип чи справді найважчий час тижня?

– Ця “народна мудрість” не взялася нізвідки, — розмірковує Олена Головіна, психотерапевт, асоційований тренер Товариства практикуючих психологів гештальт-підходу. — Науково доведено, що після вихідних людина переживає стрес через необхідність йти на роботу, а тому психологічні та фізіологічні показники в цей день чи не найгірші. Людина відчуває пригнічення, розчарування через те, що вихідні минули, а нічого надзвичайного не сталося. Крім того, через поганий понеділковий настрій усі новини сприймаються більш негативно.

З погляду гештальт-підходу будь-який процес обов’язково проходить три фази: преконтакт (коли людина уявляє, як все має бути, планує, окреслює очікування), сам контакт та післяконтакт (етап завершення).

Власне, після вихідних людина перебуває у цій третій фазі, яка приносить або задоволення потреб чи очікувань, або розчарування. Зазвичай людина не встигає відпочити за вихідні, які часто минають у домашній роботі чи якихось справах. Виникає розчарування через нереалізовані бажання, яке підсилюється тим, що в понеділок знову треба йти на роботу, й все починається по колу.

– До речі, вчені вирахували й найщасливіший час тижня — це 18 година 8 хвилин у п’ятницю…

– І це логічно. Адже людина передчуває відпочинок, цікаве дозвілля, вона повна наснаги, натхнення, адже робочий тиждень щойно завершився, а попереду — вихідні. Це той преконтакт, про який ми вже згадували. У психологів навіть є термін “п’ятничне піднесення”, яке зберігається до першої половини суботи, потім іде на спад, а в понеділок людина відчуває найбільше пригнічення.

– Але ж понеділки не відмінити, вони були й будуть, і нам треба йти на навчання та роботу… Як бути?

– Насамперед, щоб у понеділок почуватися бадьорим та повним сил, треба добре відпочити на вихідних. Обов’язково сплануйте щось таке, чого не буває у вашому буденному житті — похід в гори, прогулянка в зимовому лісі, театр чи кіно, купіть якусь річ, яку давно хотіли, проведіть вечір за книжкою, а не за каструлями, зустріньтеся з тими, з ким вам приємно, виспіться врешті-решт. Лише тоді вихідні сприйматимуться організмом та психікою, як релакс, відпочинок. Тоді легше буде налаштуватися на робочі будні. Пам’ятаєте фразу братів Стругацьких “Понеділок починється в суботу”?  Це саме те.

До речі, щоб краще пережити першу половину понеділка, не вимагайте вiд себе та iнших якихось досягнень, приймайте будь-яку погоду та сфокусуйтеся на позитивних емоцiях.
Джерело: expres.ua

Джерело: Нежатин
20.11.2017

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Facebook