Україна і світ

Одна Історія. Хто такий Менделєєв, який придумав ту саму таблицю, але не горілку

Його знають як людину, яка упорядкувала таблицю хімічних елементів і заклала класичні основи хімії. Але також він залишив свій вагомий слід в економіці та освіті, працював у галузі кораблебудування і літав на повітряній кулі, вивчаючи властивості газів і погоду. Та створив загалом понад 500 друкованих праць.

Дмитро Іванович Менделєєв народився 8 лютого 1834 року в Тобольську. Мав 16 старших братів і сестер. Вивчив природничі науки у педагогічному інституту в Петербурзі. Отримавши золоту медаль і захистивши магістерську дисертацію, там же почав викладати курс органічної хімії.

Під час відрядження у Гейдельберзі, працював у тамтешній університетській лабораторії. Згодом опублікував підручник “Органічна хімія”, що отримав премію Петербурзької Академії Наук.

Відкриття Менделєєвим періодичного закону датується 1 березня 1869 року, коли науковець склав таблицю і назвав її “Досвід системи елементів, заснованої на їхній атомній вазі і хімічній подібності”.

Одна Історія. Хто такий Менделєєв, який придумав ту саму таблицю, але не горілку

Багато років Менделєєв шукав ту саму закономірність і склав кілька варіантів періодичної системи. І пропрацювавши послідовність, зміг передбачити відкриття окремих елементів: галію, германію і скандію, чим остаточно переконав наукове товариство у правильності запропонованої таблиці.

Існує міф, що таблиця йому наснилася, але історія була десь така: якось після триденної напруженої роботи науковець приліг відпочити – і заснув. Потім він розповідав: “Ясно бачу уві сні таблицю, де елементи розставлені, як потрібно. Прокинувся, негайно записав на клаптику паперу і заснув знову. Тільки в одному місці згодом дещо змінив”. Тож мозок після напруженої роботи і справді міг спродукувати йому відповідь на питання, “як все це організувати”, уві сні.

Докторська дисертація Менделєєва називалася “Міркування про сполучення спирту з водою”. Але вона анітрохи не була пов’язана з горілкою. Тож науковець, всупереч усталеній легенді, горілку не винаходив. Вона існувала задовго до нього.

Одна Історія. Хто такий Менделєєв, який придумав ту саму таблицю, але не горілку

Отримавши ступінь професора Петербурзького університету, Менделєєв пішов у відставку на знак протесту проти утисків студентства. Він присвячує свій час і знання для вирішення практичних завдань.

Професор, який тільки читає курс, а сам не працює в науці і не рухається – не тільки марний, але і шкідливий. Він вселить у початківців мертвущий дух класицизму, схоластики, вб’є їхнє живе прагнення,
вважав науковець.

Так він займається розробкою бездимного пороху для застосування у морській та військовій справі. Запропонований ним “піроколлодій” виявився універсальним типом бездимного пороху для будь-якої вогнепальної зброї.

Щоб дізнатись більше про останні роки Менделєєва – дивіться новий випуск програми “Одна історія”.

Джерело Телеканал новини «24»
07.02.2018

Facebook
Close