Місто і регіон

ІДЕЯ ОДНОДЕННОЇ МАНДРІВКИ. ВІДКРИВАЄМО ЧЕРНІГІВЩИНУ

Вітання землякам! Хочу поділитися своєю пробою пера щодо мандрів Чернігівщиною. Формат статті нажаль не дозволяє більше букв, тому вийшло тільки про 2 міста, планую ще писати про цікаві місця України. А що би Ви радили побачити на Чернігівщині? Ічнянський заповідник уже писала, решту все тільки планую. Чула про давню обсерваторію в Безводівці? Не судіть строго, я Чернігівщини далі Н. Бикова майже не знаю.

Kubyshkina Tetyana

Весняні вихідні – чудовий привід хоча би на 1 день змінити звичні обставини та подивитися нові, невідомі куточки нашої рідної Батьківщини. І якщо в Карпати, Закарпаття, або в морську частину України їхати варто на довше, то Чернігівщина, наприклад, підходить для того, щоби частину її туристичних принад побачити за вихідні. Цей регіон здатний здивувати своєю минувшиною і сьогоденням навіть досвідчених мандрівників! Для подорожі на один-два дні ідеально підходять Козелець, Батурин та кілька сіл по дорозі. Отже, рано вранці сідаємо у автомобіль чи автобус і вирушаємо назустріч історії!

Перше місто зі славною історією, в якому варто побувати мінімум 2 години – Козелець. Кажуть, що назва походить від польових квітів козелець, які тут ростуть, або від однойменних тварин, яких тут розводили.

Це поселення з′явилося ще у 15-му столітті, але його розквіт припадає на період козацтва та гетьманщини. У ході Визвольної війни українського народу 1648–1654 років Козелець був сотенним містом, а з 1708 року стає центром Київського полку. За особливі військові заслуги його мешканців, здобуті у битвах під Пилявцями, Берестечком, Батогом та ін., грамотою від 1656 року Богдан Хмельницький надавав місту Магдебурзьке право.

ІДЕЯ ОДНОДЕННОЇ МАНДРІВКИ. ВІДКРИВАЄМО ЧЕРНІГІВЩИНУ

Велика заслуга у розвитку міста як військового, торгового та виробничого осередку, належить Олексію Розумовському – російському генерал-фельдмаршалу, титулованому князю та графу Російської імперії, який народився в с. Лемеші. З цією родиною пов′язано багато пам′яток, про які йтиметься далі.

1846 р. в Козельці бував Т. Г. Шевченко, за завданням Археографічної комісії, аби замалювати архітектурні та історичні пам'ятки Чернігівщини. У повісті «Княгиня» описав місто і його собор Різдва Богородиці, унікальною особливістю якого є п'ятиярусний, 27-метровий дерев'яний іконостас, виготовлений італійськими майстрами. Серед культових споруд 18 століття краса і масштаби церкви дуже виділяються.

Що ще варто побачити в Козельці?

Садиба «Покорщина» -найдавніший зі збережених донині садибних комплексів Лівобережної України. Збудована в середині XVIII ст. на р. Остер. Належала родині В.Дараган (Розумовської).

ІДЕЯ ОДНОДЕННОЇ МАНДРІВКИ. ВІДКРИВАЄМО ЧЕРНІГІВЩИНУ

Миколаївська церква розташована на південній межі давньої фортеці, на місці дерев'яної церкви. Споруджена 1781—1784 в стилі пізнього бароко на кошти священика К. Тарловського та парафіян.

Київська полкова канцелярія — одна із двох збережених пам’яток цивільної архітектури XVIII ст.

Музей історії ткацтва Чернігівщини. Тут можна побачити зразки святкового одягу,верстати, знаряддя праці для обробки льону, кролевецькі та басанські рушники, вироби з кераміки, соломи та дерева, настільники, рядна, скатертини, промислові вироби Дігтярівської ім. Восьмого Березня та Остерської ткацьких фабрик.

Козацька столиця Лівобережної України – м. Батурин, засноване ще в далекому 1575 році на р. Сейм як резиденція українських гетьманів. Найбільший розквіт міста припадає на часи гетьманства І.Мазепи, який спробував створити тут незалежну Україну.

ІДЕЯ ОДНОДЕННОЇ МАНДРІВКИ. ВІДКРИВАЄМО ЧЕРНІГІВЩИНУ

Місто відігравало значну роль в історії. Як і Козелець, воно увічнене у багатьох творах, де описуються події козацької доби, найвідомішим з яких є «Чорна рада» П. Куліша. У 1994 році створений Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця», який успішно функціонує і дотепер.

Імовірно, назва походить від руського «батура» — башта, вежа або від тюркського імені Батур (богатир), носіями якого були князі-мурзи часів Золотої Орди. Дехто вважає, що місто назване на честь польського короля Стефана Баторія, який, за легендою, заснував місто.

Батуринська фортеця XVII–XVIII ст., разом з дитинцем, є визначною пам'яткою містобудування, наочним свідченням прийомів оборонного будівництва ХІ — XVIII ст.

Останній український гетьман Кирило Розумовський побудував у центрі Батурина Воскресенську церкву і усипальницю.

Палац Кирила Розумовського побудований в середині 18 століття.

ІДЕЯ ОДНОДЕННОЇ МАНДРІВКИ. ВІДКРИВАЄМО ЧЕРНІГІВЩИНУ

Будинок Кочубея, колишнього Генерального судді —  це єдиний архітектурний та історичний пам'ятник, який був побудований у другій половині 17 століття, і пам'ятає правління трьох українських гетьманів — Івана Мазепи, Івана Самойловича та Дем'яна Многогрішного.

По дорозі ще цікаво зупинитися у с. Лемеші та відвідати Трьохсвятительську церкву, зведену на замовлення Розумовських у 1755 р.

Нехай кожні ваші вихідні будуть сповнені приємних вражень та пізнання світу!

Автор: Кубишкіна Тетяна

Джерело: yourtravel

Джерело: Уездные новости
17.04.2018