Місто і регіон

Як в Україні узаконюють кріпосне право | Ніжин

Під прикриттям “турботи” про малий і середній бізнес Верховна Рада може істотно обмежити права працівників, узаконивши сучасну форму кріпосного права. Прийнятий в першому читанні законопроект №6489 розв’яже руки роботодавцям, пом’якшивши штрафні санкції за наймання співробітників без офіційного оформлення.

У той час як в більшості цивілізованих країн соціально-відповідальний бізнес демонструє свою ефективність, Україна робить крок до соціальної безвідповідальності підприємців. Які небезпеки таїть в собі скандальний законопроект, і кому він вигідний насправді – читайте в матеріалі “Обозревателя”.

Далекосяжні наслідки

У разі прийняття законопроект може мати ряд далекосяжних наслідків. Пом’якшення штрафів і ослаблення державного контролю – “зелене світло” для тінізації економіки. Це неминуче призведе до збільшення “діри” в Пенсійному фонді. Незважаючи на позитивну тенденцію в сфері детінізації економіки, дефіцит ПФ і зараз знаходиться на критичному рівні, складаючи 141 млрд грн (половину від своїх потреб).
Ще один важливий аспект – зменшення соціальної захищеності працівників, які можуть втратити лікарняних виплат, виплат на оздоровлення, оплачуваної відпустки та інших гарантій, які відрізняють сучасні умови праці від середньовічних. Немає офіційного оформлення – немає прав.

Більш того, далеко не кожен співробітник вирішиться надавати органам державного контролю інформацію про порушення. Законопроект передбачає штраф за “безпідставне звернення” в розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Простіше кажучи, якщо роботодавець встигне “підчистити хвости” і довести порушення не вдасться, покарають “інформатора”.

На користь великого бізнесу

В Україні і без того вкрай складна ситуація із забезпеченням прав співробітників. У минулому році їх порушили 81% проінспектованих Держпраці компаній. Підприємства оштрафували на 60 млн грн. І приблизно третя частина суми стосується якраз порушень, пов’язаних з нелегальним працевлаштуванням.

Чому ініціатори законопроекту закрили очі на сумну статистику – ключове питання. Офіційні мотиви благі: спрощення життя малого і середнього бізнесу і боротьба зі зловживаннями в контролюючих органах. Але найбільшу вигоду з законопроекту може отримати як раз великий бізнес, перевівши нелегальне працевлаштування в розряд корпоративної стратегії.
Ініціаторами законопроекту виступили відразу 20 народних депутатів з різних фракцій. Наприклад, сумно відомий нардеп від БПП Борислав Розенблат, який зараз перебуває під слідством. Його, крім іншого, підозрюють в одержанні неправомірної вигоди за лобіювання законопроекту про видобуток бурштину.

Пом’якшення штрафів просуває ще один нардеп від БПП Андрій Вадатурський – спадкоємець аграрної імперії “Нібулон” – найбільшого сільськогосподарського підприємства України. Вадатурський, до речі, вважається одним з найбагатших депутатів Ради. Йому належить 20% в статутному фонді бізнес-гіганта, який безпосередньо зацікавлений в ухваленні законопроекту.

У числі ініціаторів числиться навіть син президента і член БПП Олексій Порошенко. Він вважає, що законопроект буде “стимулювати розвиток економіки і нові робочі місця”, оскільки тиск на бізнес зменшиться. Однак тиск і контроль – це дещо різні поняття. Безкарність в сфері трудових зобов’язань дійсно буде стимулювати розвиток економіки, правда, тіньовий.
Законопроект просуває також член “Народного фронту” Людмила Денисова. Здавалося б, вона якраз має в першу чергу дбати про права робітників. Нардеп була міністром соцполітики в першому уряді Яценюка, зараз вона очолює парламентський комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення і навіть рветься в омбудсмени. Однак в цьому випадку Денисова воліла захищати інтереси бізнесу.

Показово, що наступ на соціальні гарантії працівників відбувається на тлі вкрай низької оплати праці. Міністр соцполітики Андрій Рева не приховує: Україна посідає останнє місце в Європі за рівнем зарплат, а серед колишніх республік Радянського Союзу випереджає лише Таджикистан.

Джерело: Нежатин
27.07.2017

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close