Місто і регіон

Гірше буває: як допрацювали Трудовий кодекс України | Ніжин

Гірше буває: як допрацювали Трудовий кодекс України 2 роки роботи, 2160 поправок. І все марно. Доопрацьований силами НФ і регіоналів проект ТК став ще більш ворожим для трудящих: передбачений 12-годинний робочий день, урізання прав працівників з дітьми та звужені можливості незалежних профспілок.

Стає зрозуміло, в якій редакції буде остаточно прийнятий проект Трудового кодексу. Нарешті олігархи отримали те, чого очікували. За неповні два роки, що проект знаходився в парламенті, він був зіпсований, а все гірші риси збережені в недоторканності. Про це свідчить документ з поправками до другого читання на 725 сторінках. Деякі народні депутати, схоже, досі не визначилися, вони обранці або роботодавці. Найбільша кількість поправок внесли екс-міністри соцполітики, вони ж співавтори законопроекту – Людмила Денисова (Народний фронт) і Михайло Папієв (Опозиційний блок). Також значні зусилля доклав нинішній голова комітету Олександр Дроздик.

Робочий час / Відпочинок

Колективним договором тривалість щоденної роботи може бути продовжена, але не більше ніж до 12-ї години (ст.138) при дотриманні тижневої норми. Попередня редакція встановлювала обмеження о 10 годині.

Серед святкових днів відсутня 2 травня (ст.162).

Працівникам, зайнятим в лісовому господарстві і на підземних роботах, щорічна відпустка подовженої тривалості не передбачений (ст.173).

Сумнівною є новація, яка дозволяє роботодавцю в індивідуальному порядку встановлювати заохочувальні відпустки “за сумлінне виконання трудових обов’язків, тривалу сумлінну працю” (ст.189). На практиці це може перетворитися в заохочення за лояльність.

Нормативні акти роботодавця

Перелік основних обов’язків працівника не є вичерпним: до них віднесені інші обов’язки, передбачені нормативним актом роботодавця (ст.21). Ст.348 розуміє під проступком, зокрема, невиконання нормативних актів роботодавця.

Нормативні акти в разі потреби погоджуються лише з численним профспілкою, що розв’язує руки власнику (ст.12). Фактично це шлях до встановлення монополії лояльних профспілок.

Нормативними актами регулюються такі питання, як заохочення (за роботу в нічний час), відеоспостереження, трудовий розпорядок, час перерви.

Ст.41 дозволяє віднести інформацію до конфіденційної актом роботодавця. Недотримання обмежень передбачає звільнення.

Сімейні працівники / Права жінок

Ст.3, що стосується дискримінації, виключено визначення сексуальних домагань.

Пункт 7 ст.38 передбачає звільнення від випробування тільки вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3-х років. Тоді як попередня редакція норми стосувалася всіх працівників із сімейними обов’язками.

Сьогодні працівники, які доглядають за дитиною до трьох років, мають право працювати вдома і паралельно отримувати соцвиплати. Згідно поправок до ст.198 отримувати таку виплату працюючі батьки не зможуть.

Термінові відносини

Внесено норму про те, що переукладений кілька разів терміновий договір не трансформується у безстрокову, якщо він укладений на підставах пунктів 1-11 статті 58. Це означає, що договори з журналістами, вченими, акторами та іншими професіями можуть переукладатимуться необмежену кількість разів. Це прямо суперечить рекомендаціям МОП щодо недопущення зловживання послідовними договорами. Окремі країни такі як Швеція закріпили правило, що робота понад рік за строковим договором має наслідком перетворення його в постійний.

Разом з тим термінові працівники отримують право на відпустку (ч.2 ст.119).

Звільнення

Профспілковий імунітет зводиться лише до трьох підстав: скорочення штату, невідповідність посаді за станом здоров’я і за професійними якостями. Як і в попередній редакції проекту, звільняти за прогули й невиконання трудових обов’язків можна без згоди профспілки.

Певним позитивом, на думку народних депутатів, має стати нове визначення прогулу. Їм є відсутність протягом усього робочого дня, а не трьох годин (п.2 ст.92).

У разі звільнення працівника на підставі невідповідності займаній професії він попереджається за два тижні, а не за один місяць, як в початковій редакції (ст.93).

У проекті ТК міститься нова підстава звільнення: в зв’язку з відсутністю відомостей про працівника протягом 2 місяців (ст.96). У попередній редакції термін становив 4 місяці. Як можна здогадатися, навіть в разі подальшого підтвердження поважних підстав відсутності, працівник не буде відновлений.

Ст.103 зникає норма про вимогу виплатити заробітну плату померлого працівника його спадкоємцям.

Ст.108 прямо надає право звільняти за невиконання обов’язків жінок з дітьми до трьох років.

Відповідальність працівників

Максимальні терміни притягнення до дисциплінарної відповідальності продовжується: до 6 місяців з моменту виявлення проступку (ст.351).

Притягнення до дисциплінарної відповідальності членів профкому можливо за погодженням з профкомом, а не його попередньою згодою (ч.3 ст.349).

Розширюються можливості для залучення до колективної відповідальності, яка в принципі суперечить конституційному принципу індивідуальної відповідальності. Якщо в першій редакції проекту перелік робіт, де це можливо, визначався Мінсоцполітики, то в нинішньому проекті це встановлюється на рівні колективного договору (ч.5 ст.357).

При цьому радикально зменшуються санкції для роботодавців. Так, за допуск до роботи без оформлення передбачений штраф в розмірі 10 мінімальних зарплат замість нинішніх 30-ти (ч.3 ст.362). Якщо за нинішнім КЗпП власник оплатив би 96 тис. Грн, то за проектом – всього 32 тис. Грн. Штраф за недопуск інспектора до виявлення неоформлених працівників (320 тис. Грн сьогодні) не передбачений взагалі. Певною мірою це суперечить меморандуму з МВФ, де обіцялося зменшити рівень тіньової зайнятості за рахунок підвищених санкцій.

В принципі було б дивно, якби парламент, де немає представників людей праці, по-іншому удосконалив проект. Ви ж не здивовані? І вірно.

Віталій Дудін

Джерело

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close

Adblock виявлено

Будь ласка, розгляньте підтримку нас, вимкнувши блокування реклами, адже за рахунок реклами ми підтримуємо наш сайт. Дякуємо!