Україна і світ

Довга та непроста дорога: коли в Україні створять Єдину помісну церкву

Томос – означає довгу і непросту дорогу для Української православної церкви. 24 канал дізнався, скільки місяців чи навіть років мине та які перешкоди виникатимуть поки в Україні повноцінно запрацює Помісна православна церква.

Документ про створення помісної церкви можуть вручити лише її предстоятелю, а його ще потрібно обрати. Задля цього має зібратися об’єднавчий собор. Очільника нової церкви обиратимуть архієреї: 41 – від Київського патріархату, 10 – від Московського та 12 – від Автокефальної церкви. Далі має прибути делегація Вселенського патріарха і вручити Томос щойно обраному предстоятелю. Проте, кому випаде честь будувати канонічну, незалежну від Росії, українську помісну церкву, залишатиметься інтригою.

“Коли демократичний процес відбувається, то результати обрання передбачити неможливо. Важливо зберігати інтригу, хто має стати предстоятелем. Ця інтрига буде підтверджувати, що процес відбувається в дусі церковному, в дусі соборному”, – сказав професор університету Лойола-Мерімаунт у Лос-Анджелесі Архімандрит Кирило (Говорун).

Хоча серед кандидатур зараз найчастіше лунає ім’я предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату – Філарета. З якого 11 жовтня у Стамбулі зняли анафему. Її в 90-ті Московський патріархат оголосив з політичних мотивів. Кремль та його однодумці в Україні і досі вороже налаштовані проти нього.

Довга та непроста дорога: коли в Україні створять Єдину помісну церкву
Патріарх Філарет

В багатьох єпископів Московського патріархату є великі застереження щодо цього. І наскільки я знаю і спілкувався з деякими владиками, то це може дещо стримати перехід єпархій в помісну церкву,
– пояснив релігієзнавець Олександр Саган.

Після обрання нового предстоятеля завданням номер два є розбудова структуру церкви. Задля цього попрацювати уже доведеться представникам світської влади. Парламентарі мають ухвалити відповідні законопроекти. По-перше, визначитися з назвою для УПЦ МП. І скоріш за все вона лунатиме як представництво російської церкви в Україні.

Також ухвалити механізм зміни юрисдикції. В разі якщо церковна громада Московського патріархату захоче приєднатися до української помісної церкви. Нині кожна третя парафія висловлює таке бажання. Потрібно чітко виписати правила переходу церковного майна. Найскладніше буде з історичними пам’ятками, які віддали московським церковникам в оренду на 49 років. Зокрема і головну нашу святиню – Києво-Печерську Лавру, її Московський патріархат має за резиденцію.

На створення єдиної Української помісної церкви, припускають експерти, може піти декілька років. І складнощі не лише в ухваленні потрібних законотворчих документів, але й в протидії Москви. Адже в Кремлі боротимуться за кожну, навіть невеличку церкву, і кожного вірянина на території України.

Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.

Джерело Телеканал новини «24»
11.10.2018
ПОДІЛИТИСЬ НОВИНОЮ: