Місто і регіон

День Ніжина відзначатимуть 6 травня? | Ніжин

Святкування Дня міста є доброю традицією для всіх міст України. В Ніжині датою відзначення є 15 вересня на честь його звільнення від німецьких загарбників у 1943 році. Та вже в травні цього року в стінах міської ради лунали думки про те, щоб перенести дату святкування на 6 травня – День Святого Георгія (Юрія), покровителя міста.

Такі заяви не були голослівними. 31 жовтня на офіційному сайті Ніжинської міської ради з’явився відповідний проект рішення «Про встановлення дати святкування Дня міста Ніжина Чернігівської області». В ньому першим пунктом зазначено: «День міста Ніжина Чернігівської області (далі – День міста) відзначати щороку 06 травня, приурочивши його до дня вшанування пам’яті Святого Великомученика Юрія-Переможця (Змієборця), як загальноміське свято, що супроводжується урочистостями, народними гуляннями, ярмарковими, культурно-видовищними, спортивними та іншими масовими заходами.»

 Звичайно даний проект рішення має бути оприлюднений за 20 робочих днів до сесії, а вже потім депутати будуть вирішувати його долю…

Пояснювальна записка

до проекту рішення Ніжинської міської ради Чернігівської області                                 VII скликання «Про встановлення дати святкування Дня міста Ніжина Чернігівської області»

 

За радянською традицією в місті Ніжині Чернігівської області,                                   як і в переважній більшості інших міст і містечок України, День міста був пов’язаний з датою його звільнення Червоною армією від нацистських окупантів, а саме 15 вересня. Однак, у масштабі стародавньої історії міста,   ця подія навряд чи виглядає найбільш знаковою. Логічною датою святкування Дня міста була б дата його заснування, однак сьогодні, на жаль, історикам ця дата достеменно не відома. В історії славного Ніжина є немало знакових подій та фактів, якими би мали за честь пишатися як українські, так і європейські міста, не кожне місто в Україні чи Європі має свого святого покровителя, ангела-охоронця та захисника, яким є для Ніжина Святий Великомученик Юрій-Переможець (Змієборець). Різноманітні зображення Святого Великомученика Юрія-Переможця віддавна прикрашали стародавню символіку міста, вінчали головні брами Ніжинської фортеці, церкви і храми, будинок міського магістрату. Задовго до здобуття Магдебурзького права образ Святого Юрія – покровителя міста був зображений на міській печатці, на всьому міському майні, на місцевих цехових прапорах та знаках.                         26 березня 1625 року польський король Сигізмунд IIІ надав Ніжину грамоту на Магдебурзьке право та затвердив вже існуючий стародавній герб міста                   із зображенням Юрія-Змієборця на коні, який списом вражає Змія. Святий Юрій на гербі та печатці міста символізує захист рідної землі від ворогів, боротьбу Добра із Злом і перемогу Добра. В українській православній традиції Днем вшанування пам’яті Святого Великомученика Юрія-Переможця (Змієборця) є дата 06 травня.

Статтею 165 чинного Статуту територіальної громади міста Ніжина Чернігівської області визначено, що День визволення міста від фашистських загарбників не збігається з датою відзначення Дня міста. Дата відзначення Дня міста визначається рішенням міської ради після широкого публічного обговорення відповідного проекту рішення жителями територіальної громади. День міста – загальноміське свято, яке супроводжується урочистостями та масовими заходами.

Таким чином, виходячи з існуючої історико-культурної традиції,                                що сформувалася у Ніжині протягом віків, з метою виховання поваги до історії та духовності, любові до рідного краю, розвитку почуття патріотизму, надбання та примноження демократичних цінностей, місцевих традицій                    та звичаїв доцільним є прийняття Ніжинською міською радою відповідного рішення про встановлення дати святкування Дня міста Ніжина Чернігівської області саме 06 травня – в День вшанування пам’яті Святого Великомученика                   Юрія-Переможця (Змієборця) – покровителя міста.

 

Заступник міського голови

з питань діяльності

виконавчих органів ради                                                           І. В. Алєксєєнко

Джерело: Нежатин
01.11.2017

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Facebook