Україна і світ

День літніх людей. В Україні росте кількість пенсіонерів

Звичайний день літньої людини в Україні – це не лише черги в лікарню, відвідини ЖЕКів та посиденьки біля під’їзду. До Дня людей похилого віку Факти ICTV розказують про життя українців літнього віку.

День літніх людей. В Україні росте кількість пенсіонерів

День літніх людей в Україні стосується громадян віком від 60 років. Як повідомляють у Мінсоцполітики, у 2025 році населення у віці 65 років і старше досягне чверті від загальної кількості. Зараз Україна входить до тридцятки найбільш старих країн світу.

Чому пенсіонерів більшає

Головна причина – зниження народжуваності.

Старіння населення є світовим процесом.

Частка людей похилого віку зростає високими темпами як в розвинених країнах, так і в багатьох країнах, що розвиваються.

Частка людей похилого віку зростає високими темпами як в розвинених країнах, так і в багатьох країнах, що розвиваються.

Водночас спостерігається ви­сока смертність населення, пере­дусім чоловіків. Близько третини чоловіків не доживає до 60 років.

День літніх людей. В Україні росте кількість пенсіонерів

На зниження народжуваності, і відповідно збільшення кількості людей похилого віку, впливають економічна ситуація та світові тенденції. В українців працездатного віку у пріоритеті кар’єра.

Інший чинник – тенденція до трудової міграції. Молоді люди їдуть на заробітки, ввозять в Україну валюту, але народжувати дітей не поспішають.

Всі ці причини впливають на соціальне забезпечення літніх людей в Україні.

Як живуть пенсіонери зараз

  • фінансове становище

За даними мінсоцполітики, в Україні близько 12 мільйонів пенсіонерів. Одна працююча людина в середньому утримує двох громадян на заслуженому відпочинку.

З першого липня мінімальна пенсія за віком в Україні становитиме 1435 гривень. В той же час прожитковий мінімум складе 1777 гривень. Мінімальні виплати отримують майже 90 тисяч людей.

Не всі живуть на півтори тисячі гривень. Близько 10 тисяч вітчизняних пенсіонерів отримують максимальні виплати у 14 з лишком тисяч гривень.

  • якість життя

За міжнародним рейтингом Найкращих країн для комфортної пенсії Україна входить в десятку найгірших країн.

Рейтинг враховує соціальні та демографічні критерії. Це доступ до якісних послуг охорони здоров’я, тривалість життя, витрати держави на охорону здоров’я на душу населення, матеріальне благополуччя пенсіонерів.

Читайте:

Заощадження на старість: яку пенсію хочуть українці

На кого в Україні чекає гідна старість та нормальна медицина

Довголіття та щаслива старість – 3 секрети

Впливають на місце у списку і показники безробіття, пенсійний бюджет, екологічні фактори, відчуття щастя, доступність цін та рівень задоволення життям.

  • проблеми

Найбільшою проблемою Правозахисна організація HelpAge International, яка моніторить рівень життя людей похилого віку у світі, в українців похилого віку називає забезпечення охорони здоров’я. Проблему посилює високий рівень бідності та самотність літніх людей. Часто вони живуть далеко від дітей і не можуть отримати допомоги від них.

  • позитив

В Україні зростає кількість працюючих пенсіонерів. Це допомагає літнім людям не лише покращити фінансове становище. Інший фактор – соціальна активність працюючих людей.

День літніх людей. В Україні росте кількість пенсіонерів

Активно працюють в Україні університети третього віку. Вони дозволяють пенсіонерам приділити час тим речам, на які раніше не було часу через роботу і родинні проблеми, а також дають можливість познайомитися з новими людьми.

Як підтримати літніх людей

В Україні високо розвинений волонтерський рух. Підтримку мають армія, діти, що опинились у складних життєвих обставинах, та хворі українці. Не надто широко, але все ж представлені в Україні благодійні організації для підтримки літніх людей.

День літніх людей. В Україні росте кількість пенсіонерів

Проте долучатись до організацій не обов’язково. Не відмовляються від підтримки будинки для літніх людей. Там завжди будуть раді новим капцям чи ласощам.

Ще один варіант – участь в акціях з підтримки літніх людей. Це може бути здійснення бажання пенсіонера або шефство над конкретною людиною.

Старість – час для нових знань

В Україні здійснюється не тільки одноразова підтримка літніх людей. Не завжди діти та родичі можуть жити поряд з літніми батьками. Тож люди похилого віку постійно стикаються з необхідністю вирішувати побутові, комунальні та інші питання,які передбачають взаємодію з різними службами.

Платформа, де можна втілити суспільно корисну ідею – Нові лідери. Це можливість проявити себе для людей, які прагнуть брати і беруть активну участь у житті країни.

Проект є відповіддю на суспільний запит щодо нових лідерів, залученням креативних, амбітних людей з чистою репутацією до вирішення проблем державного рівня.

Юрист Сергій Бреус, учасник проекту, очолює четвертий київський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. В рамках проекту Нові лідери він планує реалізувати постійно діючий правовий хаб. Проект покликаний підвищити правову обізнаність людей похилого віку.

День літніх людей. В Україні росте кількість пенсіонерів

Він допомагає літнім учням розібратись, з яким питанням їм треба звертатись до ЖЕО, а що може вирішити місцеве управління соцзахисту.

Проект вже частково почав реалізовуватись у Києві. В терцентрі Солом’янського району проводяться постійні семінари для людей похилого віку. Навчання має допомогти виховати критичне мислення у пенсіонерів, які не рідко стають довірливими жертвами шахраїв.

Яна Семенюк

Джерело ФАКТИ. ICTV
14.06.2018
ПОДІЛИТИСЬ НОВИНОЮ:


Facebook