Місто і регіон

Де пересічному ніжинцю взяти гроші на квартиру? | Ніжин

Багато молодих сімей в Україні знімає квартиру або живе у батьків, не розуміючи, звідки у звичайної людини з середньою зарплатою можуть взятися гроші на покупку власних квадратних метрів.
Проте, мрія про квартиру здійсненна …
Розберемо питання на прикладі міста Черкаси. Про варіанти, як стати власником квартири, розповість Олена Мельнішіна, начальник відділу житлового обліку департаменту житлово-комунального комплексу.
За даними Міністерства фінансів України, середня зарплата в Черкаській області склала 5050 грн.
Ми вирішили прорахувати кілька варіантів, як звичайному черкасцю стати власником квартири.
Варіант №1: накопичити

Думка, яка приходить в голову – накопичити потрібну суму. Є два варіанти, як це зробити – відкладати все “до останньої копійки” і відкладати певну частину. Перший варіант здійснить мрію швидше, але в такому випадку потрібно перестати купувати їжу, одяг, ліки і забути про оплату комунальних послуг. Варіант нездійсненний, але пофантазувати можна. Другий спосіб більш реальний, хоча і в такому випадку потрібно буде собі багато в чому відмовляти.
Вважаємо. Мета – квартира за 12 000 доларів, дохід – 5000 грн або 185 доларів. Відкладаючи весь бюджет, придбати житло можна буде через 5 років і 3 місяці. Якщо вам пощастило більше, і ви заробляєте близько 10 000 грн на місяць, тоді в’їхати у власну квартиру можна буде через 2 роки і 8 місяців.
Якщо щомісяця відкладати на квартиру по 1000 грн, то збирати доведеться майже 27 років. Трохи більше чверті століття – і квартира ваша! Хоча і тут не обійдеться без “але”. Адже невідомо, як зміняться ціни на житло через 25 років, і чи не доведеться збирати ще років 10.
Варіант №2: банк в допомогу

Коли прийшло розуміння, що накопичити потрібну суму складно, виникає нова ідея – іпотека. Давайте розглянемо варіант “чесних” кредитів. Умови в банках відрізняються. Щорічна ставка становить від 14 до 22% (за фактом може бути більше), комісія за позику в середньому 2% плюс послуги нотаріуса і обов’язкове страхування. Придбана нерухомість при цьому знаходиться в заставі у банку. Перший внесок повинен бути не менше 25% від вартості житла. Щоб отримати позику, потрібно підтвердження постійного доходу і бездоганна кредитна історія. Ваш офіційний дохід повинен включати в себе суму щомісячного платежу плюс прожитковий мінімум на кожного члена сім’ї. Відмовити у видачі кредиту можуть і без видимої причини.
Вважаємо. Мета – квартира за 12 тисяч доларів або 324 тисячі грн (за курсом 27 грн за долар). Перший внесок – чверть вартості, тобто вам відразу ж доведеться віддати 81 тисячі гривень. Послуги банку і нотаріуса обійдуться ще в 5 000 грн.
Банк надає вам в кредит 243 тисячі грн під 20% відсотків річних на 10 років. Щомісяця потрібно віддавати приблизно по 4050 грн. Через 10 років ви станете повноправним власником житла, а оплачуючи відсотки – другу таку квартиру подаруйте банку, переплативши 245 тисяч гривень! Якщо взяти кредит на 30 років, сума щомісячного платежу майже не зміниться, а ось банку ви подаруєте 3 таких квартири.
Варіант №3: допомога молодим сім’ям

У нашій країні функціонує “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву”. Зараз діє програма пільгового довгострокового кредитування молодих сімей та одиноких молодих людей, які потребують поліпшення житлових умов. Ця програма більш реальна, ніж іпотека в банку: перший внесок 6% від вартості житла, сума позики ділиться на 30 років. Якщо у вас немає дітей, то щорічно потрібно платити додатково 3% від залишку позики, якщо є дитина – відсоток не нараховують, 2 дитини – за вас платять 25% від вартості житла, 3 і більше дітей – половину вартості оплачує фонд.
Щоб скористатися пропозицією, необхідно стати на облік в Центр надання адміністративних послуг, іншими словами – встати в чергу на квартиру. Для цього на вас повинно припадати не більше 7 м² житлової площі, обов’язкове черкаська реєстрація та відсутність будь-якого власного житла. Потрібно бути не старше 35 років і довести свою платоспроможність. Щомісячний дохід повинен перевищувати на кілька тисяч прожитковий мінімум для всіх членів сім’ї (прожитковий мінімум на сьогодні становить 1544 грн). Для сім’ї з 3 осіб сумарний дохід повинен бути не менше 6500.
Як і всюди, в цій програмі існують свої “підводні камені”. Пропозиція діє тільки на об’єкт будівництва, який пройшов акредитацію. У Черкасах такий об’єкт знаходиться по вулиці Гоголя, 302. А ось і перший “камінь”: забудовник поставив ціну 12 500 грн / м², а Фонд кредитує в межах середньої вартості, визначеної наказом Мінрегіону – 9 500 грн / м². Різницю в 3000 грн за метр квадратний покупець повинен заплатити забудовнику самостійно і відразу. Другий нюанс: відповіді можна чекати довго. Але навіть якщо вам схвалять кредит, то засів ви в нову квартиру не відразу. За договором, будинок повинні здати в експлуатацію в листопаді цього року, а платити по кредиту потрібно з моменту підписання договору.
Вважаємо. Мета – однокімнатна квартира площею 60 м² за 750 тисяч грн; для кого – молода сім’я з дитиною. Фонд оцінює квартиру в 570 тисяч грн. Різницю забудовнику, а це 180 тисяч грн, “вийми та поклади” відразу. Перший внесок становитиме 34 200 грн, отже, ви займаєте 535 800. Щомісяця потрібно платити по 1500 грн. Якщо дітей немає, щорічний відсоток складе 16 тисяч грн, і з кожним роком цифра буде зменшуватися.
Кілька років тому були програми по поверненню відсотків за іпотеку і “Доступне житло”, де 30% вартості оплачувала держава. Але вже давно ці програми не фінансуються. У Черкасах “Доступним житлом” скористалися 2 людини і ще 4 по області.
Перешкода для більшості учасників пільгового кредитування – сума, яку потрібно заплатити забудовнику. Будинок по Гоголя пройшов акредитацію в 2012 році, за цей час програмою скористалися приблизно 20 осіб. У 2016 році в програму вступило 2 черкащанина, в позаминулому році – 7. Кредит можна виплачувати раз в квартал, щомісяця або погасити достроково. 30 років – максимальний термін позики, але не пізніше дати досягнення пенсійного віку. Тобто, якщо позичальникові 33 роки, то кредит буде виданий на 27 років, – каже Роман Підгорний, юрист-консультант “Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву”
Вариант №4: выиграть в лотерею

Коли надії купити квартиру своїми силами залишилося мало, можна випробувати фортуну. Якщо ви один з найщасливіших людей планети, тоді можете спробувати купити лотерейний квиток, швидше за все, не один. Шанс виграти в числових лотереях (вгадати 6 з 42 або 52 цифр) дорівнює приблизно 1 до 5 мільйонів.
Є щасливчики, які в нашій країні ставали мільйонерами завдяки лотереї. На офіційному сайті оператора “УНЛ” зазначено, що завдяки розіграшів за час існування “Супер Лото” українці виграли понад 60 джекпотів, а сума виплат склала більше 580 мільйонів грн. І не варто забувати, що 15% від будь-якого виграшу вам доведеться віддати державі.
За історію телерозіграшів лотереї “ХТО ТАМ”, яка транслювалася на телеканалах “УТ-1” і “1 + 1”, гравці виграли 375 квартир. Зараз формат гри змінився, вона перетворилася в електронну миттєву лотерею з головним призом в 1 мільйон гривень.
А чи можна отримати квартиру від держави?

Згідно із законом, в нашій країні можна отримати житло безкоштовно. Але чи так це насправді? Ось що говорить 47 стаття Конституції України:
Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату. Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, можуть вступити в житлово-будівельного кооперативу і одержати з житлового фонду кооперативу житлове приміщення (квартиру). Надання житла в будинках державного і громадського фонду проводиться в першу чергу громадянам, які потребують соціального захисту (інваліди, ветерани війни та праці, учасники бойових дій), як правило, безкоштовно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Тобто багато українців вже повинні володіти нерухомістю, подарованої державою. Але на ділі це не так. За час незалежності України не було побудовано жодного метра соціального житла. У Черкасах на квартирній черзі стоїть 8890 чоловік. В середньому за рік на облік стає близько 160 осіб, приблизно стільки ж з черги знімають. На сьогоднішній день безкоштовні метри в основному отримують воїни АТО і сім’ї загиблих бійців.
Подати документи на квартирний облік можуть потребують поліпшення житлових умов: люди, що живуть в квартирах за договорами оренди, гуртожитках або в квартирі, де припадає менше 7 м² житлової площі на людину; різностатеві люди, які проживають в одній кімнаті, наприклад, мама і повнолітній син; учасники бойових дій в Афганістані, ліквідатори аварії на ЧАЕС, інваліди ВВВ, сироти.
Щоб стати на облік, необхідно надати довідки про реєстрацію місця проживання всіх членів сім’ї, інформацію про місце проживання і сімейний стан, копії паспортів та кодів. Ще в Черкасах існує соціальна програма житла: місто надає тимчасове житло. Сьогодні в соціальному житловому фонді в Черкасах всього 5 таких квартир і кімнат в гуртожитку. Скористатися пропозицією можуть офіційно працевлаштовані громадяни, дохід яких не дозволяє платити за орендоване житло або придбати своє. Користуватися соціальними квартирами можна до поліпшення фінансового стану.
Можна дуже довго чекати безкоштовного “гніздечка”. Але якщо ви підпадаєте в категорію громадян, яким воно належить, то чому б і не встати в чергу. Раптом щось зміниться, і може років через … надцять вам або вашим дітям вручать ключі від квартири.
Квартирна черга тягнеться з 1972 року, і я сумніваюся, що перша людина в цій черзі отримає своє житло. Квартири місто не будує, практично весь житловий фонд уже приватизований. Зараз з державного бюджету виділяють гроші лише для інвалідів АТО і сімей воїнів загиблих в АТО. У 2016 році виділили 18 квартир. Зараз ще чекають своєї черги 229 учасників АТО, 11 інвалідів АТО і 2 сім’ї загиблих бійців. Є спільна міська і обласна програма допомоги придбання житла учасниками АТО. У цьому році 4 воїна вже придбали житло за цією програмою.
До 2014 року квартири отримували в основному афганці та ліквідатори ЧАЕС. Так, наприклад, в 2012 році отримали житло 18 сімей, з них 1 паралімпієць, 5 інвалідів ВВВ, 3 сім’ї ліквідаторів ЧАЕС, 1 учасник бойових дій в Афганістані та ще кілька пільгових категорій. Ці люди чекали своєї черги аж з 1990-х років. Кілька років тому за державними програмами гроші виділялися під конкретну вартісну на черзі сім’ю, при цьому набували найдешевші квартири на ринку. Зараз з державного бюджету надають певну суму грошей інваліду АТО, і він сам вибирає житло, яке хоче, – каже Олена Мельнішіна, начальник відділу житлового обліку департаменту житлово-комунального комплексу.

in.ck.ua

 

всі новини міста Ніжин та регіону

всі новини Україна і світ

Джерело: Нежатин
28.06.2017

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Facebook