Місто і регіон

Давиденко продав Парафіївку Тігіпку?

Підприємство «Агро Вам», що орендує землі біля селища Парафіївка Ічнянського району, міняє власника. І ПСП «Агро Вам» (займається агровиробництвом і тваринництвом), і ПАТ «Блок Агросвіт» (парафіївські цукровий завод, цегельний завод, ковбасний цех, будинок побуту) пов’язують з нардепом 44-річним Валерієм Давиденком (народився у Носівці).

Давиденко продав Парафіївку Тігіпку?

Валерія Давиденка в області пам’ятають по передвиборчих плакатах, на яких він був із заступом. Юридично нардеп переписав бізнес на матір. Проте його прізвище згадують серед 7 найкрупніших орендарів регіону — у 5 районах в обробітку 25 тисяч гектарів (див «Вісник Ч» за 9 листопада 2017 року).

Кажуть, що новим хазяїном парафіївських жирних земель стане український олігарх 58-річний Сергій Тігіпко (народився у селі Дрегенешти, Молдова, жив у Павлограді). Був нардепом трьох скликань, очільником Нацбанку.

Люди розказують, що техніку вивозять на Бахмач. Склади «Агро Вам» опечатують. Працівників скорочують, з біржі не беруть. Кажуть, ніби завод проданий, а землі продає Тігіпку. Хто каже, що буде два господарі, з них один — Тігіпко.

«Власник підприємства «Агро Вам» міняється»

Давиденко продав Парафіївку Тігіпку?

— Справді, власник підприємства «Агро Вам» міняється, — підтверджує голова Парафіївської об’єднаної територіальної громади 71-річиа Валентина Карпенко. — Не знаю, чи документи підписані, чи ні.

— Це буде Тігіпко?

— Хто саме, не знаємо. Але ми спілкувалися з керівником Фонду Тігіпка. Може, з цим (зміною власника) і не пов’язано. З Фонду Тігіпка цікавилися, які проблеми в селищі. Чим вони можуть допомогти. Запитували, хто нам
допомагає. Офіційно нових керівників ми не бачили.

— Це продаж корпоративних прав?

— Так.

— І для людей нічого не міняється.

— Запевняють, що ні.

— А ви як думаєте?

— «Агро Вам» займався вирощуванням сільськогосподарських культур. Земля — її ж нікуди не забереш, її ж треба обробляти. А як воно буде, побачимо.

— Відсоток, який платили людям на паї, теж не поміняється?

— Це точно не зрозуміло. Чи будуть вносити зміни до договорів, чи не будуть. Із пайщиками ще ніхто не зустрічався.

— Продаж корпоративних прав іноді називають продажем села разом з людьми.

— З людьми… Люди не продаються. Мається на увазі, що інші умови можуть бути. Залежить і від людей. Одна сторона — інвестор, друга — люди. Збори пайщиків будуть.

— Зміни радують?

— Чи радіти, чи ні, рано казати. По району не так багато підприємств, щоб керівники (власники) і проживали на місці. Якщо ж брати відсоток на паї, то нема такого, щоб одне господарство давало більше, друге менше. Орієнтуються один на одного. Якщо одне на території громади підвищує відсоток, інші підтягуються.

Скільки було орендарів?

— Вони вже продали цю землю десять разів, — не стримується 79-річна Надія Романенко, колишня ланкова. 34 роки пропрацювала у орловському радгоспі, тобто у радгоспі імені Карла Маркса. — Одразу оддавали землю Сенчику (перший власник цукрового заводу). Тоді у мене умерла дочка. І я перед роковинами пішла, щоб віддали мені за землю гроші. Онуки вчилися у Києві. Немає матері, хочеться допомогти. Пішла раз, і вдруге, і втретє. Виходить він. «Дурно землю отримала, а тепер ходить за грошима». Як я його не виматюхала… Землю у Сенчика забрала.

Давиденко продав Парафіївку Тігіпку?— Давиденко у Парафіївку прийшов три-чотири роки тому, перед виборами у Верховну Раду, — говорить 58-річна Наталія Гніда, у минулому директор підприємства «Парафіївка-Прогрес». — Був цукровий завод, а тоді з заводу зробили «Агросвіт». Там були і землі. Відразу був директором батько — помер. Став хазяйнувати син, Олександр Олександрович. Пішов у райраду, завод передав дружині. Зараз Олександр Сенчик керує у Парафіївці ПрАТ «Кремінь».

Років 8 тому, коли жінка була керівником, була за-бастовочка проти Сенчиків, — продовжує Наталія Михайлівна. — Платили три з половиною відсотки. Ми запросили народного депутата Куровського, щоб у нас узяв землю в оренду. У Куровського тоді «Агропрогрес» був у Носівці. Куровський сказав, що буде 5,5 платити. І цукровий завод хотів узяти, відродити. Не віддали. Кажуть, завод Сенчики продали Дави-денку. Продали і «Агросвіт» (завод і землі заводу), і «Агро Вам» (землі колгоспників, телятниць, корівниць). «Парафіївку-Прогрес» у Куровського викупила ІМК («Індустріальна молочна компанія», холдинг, тобто величезне підприємство).

9 відсотків. Тігіпко обіцяє 12?

— «Агро Вам» на пай платить 9 відсотків, — показують люди договори. — У селі Петрушівка за ділянку площею 4,0663 гектара ріллі з нормативною грошовою оцінкою 87747,02 гривні отримують 7897,23 гривні. Договір від 1 листопада 2017 року.

9 відсотків «Агро Вам» платить і за сіножаті. Нормативна грошова оцінка ділянки сіножатей 0,8231 гектара становить 4557,5 гривні. 9 відсотків — це 410,18 гривні.

ТОВ «АгроКІМ» (входить до «Індустріальної молочної компанії») на паї платить 8 відсотків. За ділянку 2,67 гектара ріллі з нормативною грошовою оцінкою 92743,61 гривні дають 7419,49 гривні. Договір від 20 червня 2016 року діє до 31 грудня 2030 року. Є додатком до угоди від 15.09.2011, коли орендарем був Куровський. Він платив 9 відсотків.

— Задоволені, скільки платять на пай?

— Що людям, те й мені, — говорить 93-річна Анастасія Кучкурда, власниця паю. Працювала і в колгоспі, і в радгоспі.

— Орендну плату піднімали поступово, — продовжує Наталя Гніда. — Із 3,5 підняли до 5,5, потім до 8, до 9. Як бачили, що людина думає йти до другого, тисячу гривень давали, тільки переходь до нас. Тепер, кажуть, Тігіпко обіцяє 12 відсотків.

— Може, нині й 12 мало? Скільки, по-вашому, треба платити, щоб було справедливо?

— Відсотків 15 треба, це мінімум. Орендарі хочуть, щоб відразу 100 відсотків прибутку. Хай 50 — це на податки, на запчастини. Дай людині 15-20, тобі 30 залишиться. А прибуток залежить від землі. Не від її вартості, бо вона може бути необ’єктивна, а від врожаїв. Від того, що дає. У нас у Парафіївці така земля, що можна на скибку намазувати і їсти.

Ще не було. А Ляшко навіть обідав

Чи чекають у Парафіївці Тігіпка? Кажуть, що чекають. Бачили багатьох політиків. Давиденка, Кармазіна (нардеп чотирьох скликань, підтримував Ляшка), братів Луценків (їхні предки з Парафіївки).

— Щороку у березні, коли схід села, Давиденко був, з людьми говорив, — згадує Наталія Гніда. — Обіцяв багато. Завод пустити. Перед виборами, кажуть, людям вибірково по 150 гривень хтось платив. Сусідка лаялася, що їй не дали.

Ляшко теж багато обіцяв, — згадує жінка. — У будинку культури зробив ганок, східці. Ми запросили на обід, пригостили. Згодом по телевізору чула, казав, що любить картошку у мундирах. Та що ж ти розказуєш? Коли я особисто накривала тобі на стіл, мене попередила помічниця: «Не дай Бог, на столі щось буде одноразове». Щоб ні стаканчика, ні стопочки. Я з дому дві сумки посуду приперла, щоб накрити стіл. І їжа щоб тільки натуральна. Биточки робили, індичку засмажували. Картоплю тушкували. А він тепер розказує, що любить картоплю у лушпайках. Каже, що простий. Який він простий?

Що із заводом?

— Завод не працює, — говорить Валентина Карпенко.

— І працювати, зрозуміло, не буде.

— Минулого року почали завод нібито вже вирізати, — каже Наталія Гніда. — Він, кажуть, уже проданий. Приїхали чужі люди. Вирізається навіть з-під землі.

— Завод кінчають, — болить душа у Надії Романенко.

— 173 роки простояв, працював. Отакий завод, як лялька. Як золото. А вони трощать, ламають. Кажуть, і стіни будуть ламать. Не годен завод на сахар — переведіть на щось інше, щоб людям робота була. Щоб вони не їхали за кордон. Пустим завод на наступний рік, — обіцяли перед виборами. Нащо ж ви обіцяєте? Нащо депутатам таку волю дають?

* * *

— Парафїївський цукровий завод належить ПАТ «Блок Агросвіт», і власник наразі не міняється, — стверджує Олександр Ругаль, колишній директор ПАТ «Блок Агросвіт». — Завод не працює четвертий рік, до цього працював з перервами. У 2008 році його зупинили, так би мовити, на скаку. Це зашкодило обладнанню. Ми планували запустити. Підрахували, що у ремонтні роботи слід вкласти 1,5 мільйона євро. Змушені були піти на реалізацію обладнання. Частину продаємо як металолом. Паралельно розробили проект на будівництво МЕЗу — маслоекстракційного заводу. Планується, що він буде на території цукрового заводу. Перероблятимемо соняшник, сою.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №9 (1660), 1 березня 2018 року

Джерело: gorod.cn.ua

Джерело: Уездные новости
06.03.2018