Місто і регіон

Cтуденти Ніжинського вишу разом навчаються та мандрують Польщою | Ніжин

Знання іноземних мов – це ключ до успіху в сучасному світі, бо “хто володіє мовами, той володіє світом”! Знання хоча б однієї з іноземних мов розширює світогляд, дозволяє пізнати культуру, літературу та звичаї іншого народу. Іноземна мова є запорукою успіху майбутньої кар’єри. У сучасному житті знання іноземних мов не тільки дозволяє людині почуватися більш успішною, але й з легкістю руйнує кордони та робить світ довкола цікавішим.

На факультеті іноземних мов Ніжинського вишу студенти вивчають англійську, німецьку, французьку і польську мови. І хоча польська мова не належить до «світових мов», політика польського уряду по відношенню до мови є складовою частиною державної культурно-освітньої програми, спрямованої на розповсюдження польських національних культурних цінностей, зміцнення ролі національної мови в європейському просторі та підтримку її ідентичності. Саме для нашої держави, сусідом якої є дружня держава Польща, на часі є вивчення польської мови в контексті найновіших тенденцій методики викладання як другої (третьої) іноземної (слов’янської) мови. Немаловажними є також відносини України та Польщі і в площині освітнього простору, оскільки обидві країни є учасниками Болонського процесу.

Вивчення польської мови на сучасному етапі дозволяє вийти на  новий рівень співробітництва у сфері гуманітарних наук (історія, археологія, етнографія, мовознавство, літературознавство), є ефективним розгортанням спільних навчальних програм, розробок, досліджень,  експедицій археологічного, історичного, фольклорного або мовно-етнічного спрямування.

Значна кількість українських шкіл, інститутів, університетів та інших навчальних закладів співпрацюють із польськими освітніми установами, проводять спільні семінари, круглі столи, конференції, тощо. І саме цей факт спонукає активізувати співробітництво в галузі науки і освіти, зокрема в такій дійовій формі, як безпосередні зв’язки між вищими навчальними закладами обох країн.

В Ніжині польська мова традиційно вивчається в ННВК №16 «Престиж» (колишня гімназії  № 16 м. Ніжина) та  на факультеті суміжних професій Ніжинського державного університету. З 2016-2017 н.р. викладання польської мови розпочато у  Ніжинській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 та ЗОШ І-ІІ ступенів №12.

В нашому університеті вивчення польської мови було започатковано з гуртка польської мови на факультеті іноземних мов у 2014 році. Мені, як керівнику гуртка, пощастило успішно закінчити Дрогобицький державний університет ім. Івана Франка, здобути другу вищу освіту і отримати кваліфікацію філолога, вчителя польської мови та літератури. Крім того, опанувати мову допомогли й мовні курси та стажування в Республіці Польща: м. Люблін (2014, 2016 рр.), м. Вроцлав (2014 р.), м. Варшава (2015 р.).

 

м.Люблін липень 2016 р. – курси польської мови

Упродовж двох років,  будучи учасником польсько-українського  проекту “Біло-червоне ABC: підтримка польської освіти на Україні. Будування соціального капіталу через активну співпрацю учнів, батьків та вчителів”, який  організований Фундацією Свобода і Демократія, ознайомилася з тим, як краще викладати мову, поширювати інформацію  про Польщу, зміцнювати  польську ідентичність та надавати  можливість етнічним полякам  брати участь в розвитку національної культури і  зміцнення польських осередків за кордоном.

 

Зустріч в м.Хмельницькому в рамах проекту “Будування соціального капіталу через активну співпрацю учнів, батьків та вчителів ” грудень 2016 р.

У жовтні 2016 року нам довелося, у  складі групи українських вчителів польської мови,  взяти а участь у польсько-українському проекті “Співпраця вчителів польської мови Польщі і України”. Метою проекту є пошук форм  співпраці вчителів польської мови з обох країн. Завдяки проекту ми ознайомилися з організаційною структурою початкових шкіл Міліча, Волува та районного Центру освіти та психологічно-педагогічної підтримки,   взяли участь у конференції в рамах Гранту Ради освіти Сілезії “Мережі співпраці та самоосвіти як елемент підтримки освітніх установ Нижньої Сілезії”.

 

Вчителі польської мови з України у м. Волув  Нижньосілезького воєводства (відвідування польських шкіл) жовтень 2016 р.

Набутий досвід дозволяє мені  ділиться інформацією зі студентами факультету іноземних мов на факультативних заняттях  польської мови. За новим навчальним планом студенти 2 курсу нашого факультету можуть відвідувати такі заняття двічі  на тиждень. Мета курсу – формування  загальних та професійно орієнтованих  мовленнєвих компетентностей  для забезпечення ефективного спілкування. Студенти факультету іноземних мов вивчають польську мову як третю іноземну мову.

 

Отже, погоджуючись з думкою Олеся Гончара  про те, що “мова – це на просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова – це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам’ять, найцінніше надбання віків, мова – це ще й музика, мелодика, фарби, буття, сучасна художня, інтелектуальна і мислиннєва діяльність народу”,  пізнаємо разом культурний та духовний світ сусідньої Польщі!

 

Study tours to Poland: нові враження, нові можливості

У наш час знання іноземної мови відкриває перед молодою людиною широкі перспективи, і чим більше мов ти знаєш, тим краще в майбутньому можеш працевлаштуватися. Але є ще інші можливості: подорожувати, читати книжки мовою оригіналу, брати участь у програмах обміну студентів, вступити в університети за кордоном, не давати мозку старіти.

На факультеті іноземних мов два роки тому був організований гурток польської мови, де студенти другого курсу почали вивчати польську мову. Викладач Штепура А.П. запропонувала мені взяти участь у конкурсі Study tours to Poland. Спочатку я не придала цьому значення ,але згодом інтерес взяв своє: я зібрала потрібні документи , потім ще 2 тижні писала мотиваційні листи і в останній день їх відправила. Літо доходило до кінця і в останній тиждень мені прийшов лист з підтвердженням участі в Study tours to Poland. Треба було бачити мій вираз обличчя – я була в шоці! І почалося: віза, документи, білети і пакування чемоданів (це моя улюблена пора)!  І от я в Польщі!

Звичайно, в мене були деякі переживання: чи подружуся з моєю групою, чи знайдемо спільну мову з учасниками із Росії, із-за складної політичної ситуації, та чи не захочеться мені швидше додому, але всі ці переживання були марними! Вони розвіялися вже в перший день

 

Ми відвідали близько десяти міст,серед них: Краків, Катовіце, Цешин, Глівіце та навіть відвідали Чехію! Я сповнена неймовірними враженнями! Так, як це культурна навчальна програма, ми знайомилися з політичною, судовою системою Польщі: відвідали сенати, суди, громадські центри, міські ради та інше. Звичайно, ми не оминули і освітню сферу: нас запрошували до Сілезьського університету, їх чудової сучасної бібліотеки ( дуже хотілося б мати таку і в нашому університеті!) , інкубатору бізнесу та в деякі приватні університети. Найбільше мене вразив так званий , університет третього віку : туди приходять пенсіонери і навчаються там як звичайні студенти, тобто вчать мови, інформаційні технології, займаються йогою та хендмейдом, такі університети створені для того, аби бабусі і дідусі йшли в ногу з часом і не нудьгували вдома! Я вважаю, що цей досвід треба перейняти і нам, можливо, створивши щось схоже на базі нашого університету, де б викладали студенти (викладацька практика для студентів) і це було б схоже більше на вечірні курси J

.

А щодо культурної сфери , то ми відвідали театр руху та танцю, філармонію, навчилися танцювати польські народні танці та робити чудові сувеніри своїми руками! Це були найкращі два тижні в моєму житті, ще ніколи два тижні в мене не були такими активними, емоційними і пізнавальними! Вставати приходилося рано (о 6.30 був сніданок) , але й пізно лягали, бо зазвичай ми збиралися з хлопцями і дівчатами після вечері і просто в щось грали, розмовляли і співали до першої години ночі! Хоч ми були всі з різних країн, але дуже здружилися. Нові приятелі стали дуже близькими для мене , ми і зараз спілкуємось, мене запросили в гості і в Білорусію і в Росію, а ще я з задоволенням чекаю всіх у себе в Ніжині, аби показати красу нашого міста,   запросити до  нашого славетного університету. Мої нові друзі вже знають, що Ніжин – місто Гоголя, огірочків і церков (недаремно це міжкультурний обмін!).

І як добре, що зараз на факультеті іноземних мов Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя студенти вивчають англійську, німецьку, французьку, а тепер і польську мову, бо чим більше мов ти знаєш, тим більше можливостей ти маєш в нашому нелегкому житті.     “How many languages you know, so many times you are a man”!

Вивчайте іноземні мови! Вони варті того!!!

Красновид Анастасія, студентка 3 курсу

 факультету іноземних мов НДУ імені Миколи Гоголя.

Джерело: Нежатин
15.07.2017

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close

Adblock виявлено

Будь ласка, розгляньте підтримку нас, вимкнувши блокування реклами, адже за рахунок реклами ми підтримуємо наш сайт. Дякуємо!