Місто і регіон

Черняхівка: які проблеми турбують українське село? | Ніжин

Схід села в Черняхівці, який відбувся 11 квітня, ознаменувався великою кількістю гостей, окрім районного керівництва, були присутні 4 голови сусідніх сільрад: Бурківської, Березанської, Липів різької, Крутівської, а також представники Вертіївської ОТГ та Переяслівської громади. Забігаючи наперед, cлід зазначити, що така увага до Черняхівки – здебільшого питання децентралізації…
Правда, селяни не надто активно взяли участь у зборах. Тож звіт сільського голови та про майбутні плани вдалось почути лише двум десяткам із більш ніж шестисот людей, що мешкають на території сільської ради. Хоча, як відзначив дехто з присутніх черняхівців, односельці і так мають інформацію про те, що робиться в їхньому населеному пункті.
Традиційно перед своїми односельцями прозвітувала сільський голова Валентина Щербина по виконанню плану соціально – економічного розвитку села за 2016 рік та окреслила перспективи на 2017рік. У доповіді прозвучало наступне: «Основним питанням діяльності сільської ради сьогодні є забезпечення належних умов проживання її мешканців, функціонування об’єктів соціальної сфери, вирішення життєвих питань громади, покращення її добробуту».

Загальна кількість жителів на території сільської ради – 656 (Черняхівка та Лісове). Бюджет сільради в минулому році виконано на 150%. На території сільради функціонують майже всі установи соціально-культурного призначення. Є дві церкви: православна та віри євангелістів, пересувна пошта, магазини, два ФАПи. До речі, про роботу місцевих фельдшерів Наталії Іващенко в Черняхівці та Володимира Андрушка в Лісовому сказано тільки позитивне, але сам стан приміщення закладу, зокрема в Черняхівці – болючий. Він потребує капітального ремонту даху, який протікає, і підлоги , яка трухне, тому було зазначено, що доцільно перенести даний ФАП у інше приміщення, зокрема до школи, та облаштувати вже там вільні кімнати. Головний лікар районного центру первинної медико-санітарної допомоги Іван Бондар пояснив присутнім ситуацію щодо утримання фельдшерських пунктів та тонкощі відшкодувань ліків категорії хворих (гіпертонією, бронхітом та цукровим діабетом 2 –типу).

У Черняхівці працює бібліотека та будинок культури, де своїми силами проведено косметичний ремонт; у планах декомунізувати дотичну до комуністичної символіки наліпку на фасаді, окультурити біля нього парк (роботи вже розпочаті). Наразі ведеться благоустрій центру села, встановлено нову огорожу, у планах – вуличне освітлення, хоча б в центрі.
Окремим питанням став благоустрій території сільської ради, упорядкування стихійних смітників, розчистка дерев на місцевому кладовищі, ремонт під’їзної дороги до села, грейдерування доріг у Лісовому, заміни огорожі навколо школи та старих електроопір по селу, підрізка аварійних дерев. Також сільський голова висвітлив ряд питань, які піднімалися жителями на попередніх зборах, озвучив інші актуальні проблеми, які хвилюють односельців і нині. Це, зокрема – потреба зміни роботи режиму перевезення рейсового автобусу (у зміні графіку останньої ходки на більш пізній час), розчищення водоймища для відпочинку, перебій телефонного дротового зв’язку.

І, мабуть, найболючіше – це завершення газифікації. Проблема газифікації стала найгострішою для черняхівців. Роботи розпочалась ще у 2008 році. На даний час 95% робіт зроблено : закопані труби та окільцьовані, 76 вводів підведено до житлових будинків. Вже в трьох будинках повністю зроблено обв’язку. Тож селянам лишилось лише вентель повернути і газ піде . Та це питання вже як третій рік не можливо зрушити з мертвої точки. Головною проблемою стала сума в 433 тисячі гривень, її заборгували члени газового кооперативу за пророблені роботи перед «Чернігівоблгазом». Ціни ростуть. Для людей кошти – не підйомні. А нині ж, аби завершити роботи, сума майже подолала мільйонний рубіж. До боргу, за словами голови, додалася ще потреба у 483 тисячах гривень. «Треба дійти хоча б до газових плит»,– звернулась до присутніх односельчан очільниця громади. Тому наразі думають, як і де брати кошти. Тож питання газифікації у Черняхівці лишається відкритим…

Крім того, на сході було піднято питання дозвілля молоді. Зокрема капітан місцевої футбольної команди «Штурм» Ігор Нещерет просив допомоги у сільського голови та в усіх присутніх з організацією виїздів та змагань для місцевих спортсменів. Команда потужна, займає призові місця у районі, а існує на ентузіазмі.
Окремим питанням було затверджено суму самообкладу — зупинились на минулорічних 20 гривнях з двору. А от на потреби бурківської пожежної вирішили суму збільшити з 30 до 50. Кланяються тут низенько сусідам за роботу, адже як зазначив голова бурківської сільради Андрій Дзюба – найчастіші виклики до Черняхівки. Він також попередив актив зборів бути пильними, бо найчастіше горить трава, яку самі ж люди і підпалюють.

Далі жителі села звернулися до дільничого Сергія Пасьохи щодо кількох крадіжок у селі, на що він сказав, що поліція працює над розкриттям цих злочинів, будуть докладені всі зусилля, щоб їх розкрити. Також представник поліції повідомив, що на даний час на увесь район є лише три дільничні інспектори, додатково працюють групи швидкого реагування. Також громаді було запропоновано створити й своє добровільне формування з охорони громадського порядку на основі сільської ради, до якого можуть входити всі бажаючі мешканці села.

З великим трепетом про очолюваний заклад прозвітувала перед присутніми Ольга Бондаренко, директор Черняхівського НВК “ЗНЗ-ДНЗ” І-ІІІ ступенів. Наразі у школі навчається 43 дитини , у дитячому садочку виховується 18 малюків. А закладу дійсно є чим похвалитися. Класи затишні та теплі. Є гарно облаштована їдальня, де діти отримують повноцінне харчування. Школа має потужний творчий колектив та займає високий рейтинг у районі. Учні пишуть МАНІВські наукові роботи, проводять різні дослідження, долучаються до волонтерського руху , займаються у туристичному гуртку, беруть участь у предметних олімпіадах, наукових роботах та художній самодіяльності.

Заступник голови районної ради Наталія Березка подякувала директору за роботу: «За те, що переймаєтесь життям свого навчального закладу, що маєте таких талановитих і творчих діток в школі, а тому їм потрібна підтримка, тому і ми з радістю відгукуємося і намагаємося допомогти чи то спортінвентарем чи такою необхідною технікою для школи. Приємний подарунок вручила Наталія Олексіївна від Сергія Охонька для школярів – сертифікат на відвідування Ніжинської школи верхової їзди, а минулоріч від депутата школярі під час святкової вересневої лінійки отримали ще й спортивні м’ячі. В свій же час, депутат районної ради від ВО «Батьківщина» Віктор Радченко подарував школі принтер.
Завжди не осторонь проблем тут і місцеві орендарі, які майже всі розпайовані землі тутешні і утримують. Присутні Анатолій Безпалий («Ніжинські аграрні інвестиції») та Віталій Фурса (ТОВ Дружба –Нова Кернел) розповіли перед присутніми про обробіток землі, виплату орендної плати, соціальну допомогу, надану жителям, та обіцяли подальшу співпрацю. Було піднято й питання збільшення орендної плати. Стосувалося це «Ніжинських аграрних інвестицій», які платять 6.5%, а ТОВ Дружба –Нова Кернел 7.5% –на перспективу – 8. Тож Анатолій Безпалий пообіцяв підтягтися у цьому плані. Не обійшли й питання по оренді не витребуваних паїв.

Так дійшли до децентралізації, та «просили» Черняхівку до себе. Першим звернувся до активу голова Крутівської сільради, адже саме Крути у перспективі на створення власної ОТГ. Далі говорив Олександр Бородавко, начальник відділу житлово-комунального господарства Вертіївської ОТГ, він розповів як «раює» їхня громада з багатомільйонним бюджетом. Звернувся із пропозицією про створення Липіврізької об’єднаної громади й голова Олексій Пелипканич.
Ламати – не будувати. Тож перш ніж реформувати, треба добре подумати про те, щоб не знищити село. Питання задавали селяни. Їх цікавили якість доріг, що буде зі школою та іншими приміщеннями закладів після об’єднання. Та участь Черняхівки «пристати» до ОТГ – неминуча, а чи буде то добровільно чи вже «примусово» – покаже час, якого й не так багато.

І про приємне. Активним учасником сходу був Касян Іван Іванович, учасник бойових дій, поважний ветеран, людина із значними досягненнями та неабияким бойовим, трудовим і життєвим досвідом. Він єдиний, хто залишився на сьогодні в селі Черняхівка із захисників Вітчизни тоді у 1945. У свої 92 – він жвавий, має чітку активну громадську позицію та дає поради і слушні настанови молодому поколінню.

Під час сходу йому вручили Відзнаку Президента України – ювілейну медаль «70 років перемоги над нацизмом» та Почесну грамоту райдержадміністрації та районної ради за активну участь у героїко-патріотичному вихованні молоді і з нагоди 30-річчя утворення районної організації ветеранів війни та праці.

Тетяна Марченко
Фото автора

Джерело

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close